Manifestos

IGUALDADE LINGÜÍSTICA: LIBERDADE, PLURALIDADE E DEMOCRACIA

O dereito dos pobos e das persoas a empregaren a súa lingua é un dereito humano. O dereito de uso pleno é garantía de democracia, de liberdade e de progreso social.

A diversidade lingüística, o seu recoñecemento e o seu exercicio, non son un capricho. Son necesidade para vivir con dignidade colectiva nunha sociedade plural, democrática e xusta, que non admita o odio. Contra ninguén. Tampouco por motivos de lingua.

No Estado español o 45% dos seus cidadáns viven en territorios con lingua propia diferente do castelán. Somos millóns os que queremos facelo con toda normalidade, con toda liberdade, en igualdade de condicións, nas mesmas que calquera cidadán en español, o que actualmente non é posíbel.

O Estado español debe cumprir os acordos e tratados internacionais que ratificou, como a Carta europea das linguas rexionais ou minoritarias, así como documentos consensuados pola sociedade civil, entidades de recoñecemento internacional e expertos tales como a Declaración universal dos dereitos lingüísticos ou o Protocolo para a garantía dos dereitos lingüísticos.

Débese garantir tamén a igualdade, a liberdade e a xustiza para toda a cidadanía nun estado democrático baseado nos valores dos dereitos humanos, a diversidade, e o pluralismo. Un estado debe ser excluínte con todas as discriminacións sexa cal for a súa razón, tamén a lingüística. Ademais, este estado, que parte dunha tradición monolingüe na administración central, debe de ser consciente da situación de discriminación á que foron sometidos os falantes destas linguas e xerar políticas activas de recuperación da súa dignidade e autoestima que permitan o exercicio efectivo dos dereitos lingüísticos.

Por todo isto, emprazamos a todos os partidos políticos a asumiren os seguintes principios de igualdade lingüística, para garantir unhas sociedades xustas, realmente plural e democrática, con dereitos e deberes efectivamente iguais para todos e non só para aqueles que utilizan o castelán:

A Mesa mantén a súa actividade grazas ás socias e socios.
Colabora connosco asociándote

1. As linguas propias distintas do castelán deben gozar dos mesmos dereitos e deberes que se recoñecen ao castelán.

2. Entre estes dereitos, atópase en primeiro lugar o deber de coñecemento, sen o cal existe unha desigualdade manifesta, como linguas oficiais, respecto ao castelán, que si goza deste deber. Para este recoñecemento son necesarias medidas adecuadas para estender o coñecemento xeralizado das linguas nos seus respectivos territorios.

3. O Estado debe de asumir de feito e de dereito –non só retoricamente, como até agora– a súa condición de plurilingüe na súa lexislación e as súas administracións, a comezar pola súa Constitución, e seguir o exemplo das sociedades plurilingües máis avanzadas como a Bélxica, a Suíza ou o Canadá. A administración do Estado que rexe a cidadanía dos territorios con lingua propia diferente do castelán debe permitir esa realidade plurilingüe e poder funcionar nas diferentes linguas independentemente da súa situación física. É o caso das Cortes Xerais, os Tribunais Constitucional, Supremo e a Audiencia Nacional ou organismos como a Axencia Tributaria ou a Seguridade Social.

4. É preciso apoiar reformas estatutarias para a oficialidade das linguas propias que aínda non son oficiais nunha parte ou na totalidade do territorio onde se falan.

5. Para garantir a igualdade lingüística, o Estado debe estender deberes e dereitos dos que até agora só se beneficiou o castelán, como son a capacitación en linguas propias do persoal de todas as administracións públicas, incluída a de xustiza, o seu uso xeralizado nas páxinas oficiais e o seu recoñecemento a nivel internacional e paridade co castelán. Así mesmo debe pór fin á imposición legal exclusiva do castelán na normativa estatal, que afecta de maneira frontal ao ámbito económico e singularmente á etiquetaxe, e debe de emprender unha política decidida para rematar coas discriminacións lingüísticas e para difundir o coñecemento e o respecto por todas as nosas linguas.

6. Os poderes do Estado non deben de ser nunca arietes contra a promoción das linguas do estado nin as divisións administrativas, dentro ou fóra do seu territorio, escusas para limitar os dereitos lingüísticos. Débese permitir o uso administrativo das distintas linguas entre territorios do mesmo espazo lingüístico sen barreiras e asinando acordos para a recepción recíproca de medios de comunicación dentro deses espazos lingüísticos.

Reclamamos respecto real, baseado en dereitos e deberes e na actuación comprometida de todos os poderes do Estado. Con isto gañará a convivencia, gañarán as nosas sociedades, gañará a democracia e gañará a igualdade.

Pluralitat lingüística Pluralidade lingüística Hizkuntza-aniztasuna Pluralidá llingüística Pluralidat lingüistica

A Mesa mantén a súa actividade grazas ás socias e socios.
Colabora connosco asociándote

Deixar o teu apoio a esta campaña

XHTML: Podes usar as seguintes etiquetas: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Apoios para: “IGUALDADE LINGÜÍSTICA: LIBERDADE, PLURALIDADE E DEMOCRACIA”

  1. Marcos Maceira Eiras / Santiago de Compostela / Presidente da Mesa pola Normalización Lingüística /Profesor /

  2. Marta Piñeiro Rodríguez / Oseiro / Estudante /

  3. Xabier Fernánadez-Villarrenaga Vázquez / Orro-Culleredi / Profesor /

  4. Mónica Pazos / Foz / Profesora /

  5. Laura Torres / Carballo / /

  6. Carlos Manuel Callón Torres / Lisboa / Profesor e escritor /

  7. Xosé María Cotelo Freire / A Laracha / Técnico de mantemento /

  8. Carlos Penedo Casmartiño / Ponteceso / Concelleiro /

  9. Ramon cruz dopico / viveiro / Autónomo /

  10. Aurora Souto Marcos / Pontevedra / Profesora /

  11. Lucia Vecino Souto / Ponteceso / /

  12. Maria Vitureira Facal / Ponteceso / Estudante /

  13. victor suarez gonzalez / malpica de bergantiños / labrego /

  14. Luís Pérez Barral / Ribeira / Técnico de normalización lingüística /

  15. Francisco González Lado / Culheredo / Técnico /

  16. Xerome Calero Prado / Vigo / Activista cultural /

  17. Xesús Bermello / A CORUÑA / Profesor e sindicalista /

  18. Áurea Pereiro López / Ordes / Profesora /

  19. Iván Seoane / A Coruña / /

  20. Celia Armas García / A Coruña / Profesora /

  21. Bieito Rodrígues Fernándes / Narón / Estudante /

  22. Esteban Pereira guerra / Ares / /

  23. Xosé Uría Gómez / Catalunya / Galiza / Artista /

  24. Xabier Fco. Graña Añón / Carballo / Administrativo /

  25. Élida Pereiro López / SCQ / Profesora /

  26. Marta Dacosta Alonso / Gondomar / Escritora /

  27. Miguel Blanco Franco / A Coruña / Estudante /

  28. XOSÉ ARTUR SUÁREZ BELLO / Carballo / Administrativo /

  29. Begoña Moscoso Varela / Carballo / Administrativa /

  30. Montse Porteiro Sánchez / Barreiros / Enfermeira /

  31. Ana Rodríguez / A Corula / Enxeñeira /

  32. María Élida Míguez Pazos / Arcade-Soutomaior / Administrativo /

  33. Máximo Antonio Coejo Cores / Vigo / Instalador /

  34. Ana Pena Rouco / Foz / Informadora turística /

  35. Feli Varela Varela / / /

  36. Daniel Pèrez Lòpez / Carballo / Avogado /

  37. Lucrecia Rosario López Cernadas / Neda / /

  38. Diego Santamaría / O Porriño / Estudante /

  39. María Martínez Nogueira / Moaña / Profesora /

  40. Manuel Garcia Caamaño / A coruña / Parado /

  41. Diana García Lixó / Porto do Son / Estudante /

  42. Borja Díaz Santiso / A Feira do Monte / Estudante universitario /

  43. Laura Arrojo Reguera / Lugo / Profesora /

  44. JOSE MARIÑO RODRIGUEZ / Monforte de Lemos / Funcionario /

  45. Xosé Manoel Mosteiro Valle / Melide / /

  46. Xulia Mira Suárez / Laxe / /

  47. Olga Patiño Abeixon / Noia / Mestra /

  48. Karina Pereira Reu / A Coruña / Estudante /

  49. Xulio Xosé Pérez Pereiras / Allariz / Docente /

  50. Henrique Garcia Vazquez / A Coruña / Ensinanza /

  51. María José Louzao Martínez / Marín / Médico /

  52. Xosé Lois García Costa / / /

  53. RAMON VARELA DIAZ / Ames / Profesor /

  54. Manuel Rey García / santiago / profesor /

  55. Carolina Castiñeiras / A Laracha / /

  56. Daniel Asorey Vidal / Santiago / Escritor /

  57. Julián Pérez Garrote / A Coruña / Teleoperador e sindicalista /

  58. Jose luis garcia reigia / Arteixo / Fontanero /

  59. Xose Ramon Martinez Casal / Santiago de Compostela / Arqueólogo /

  60. Andrés Vázquez García / Chantada / Estudante /

  61. Iván Estévez Sabucedo / A Arnoia / /

  62. Aleixo Torres Pego / Compostela / Profesor de ensino secundario /

  63. María Begoña Pérez García / Poio / Mestra /

  64. María Josefa Vázquez Vázquez / Chantada / /

  65. Manuel Figueiras Fernández / Chantada / Ensinante /

  66. Emanuel Salgueiro Álvarez / Santiago de Compostela / Médico /

  67. Ignacio Portela Gómez-Macías / Taboada / Docente ESO /

  68. Nieves Mera Gonzalez / Bertamirans / Farmacéutica /

  69. José Manoel Afonso Nozeda / Barbadás / Mestre /

  70. Raquel Pérez Gago / Arbo / Mestra /

  71. Marta Trillo Domínguez / Santiago de Compostela / /

  72. Ana Isabel Paz Villar / Castrelo de Miño / Mestra /

  73. Anton Baleato Lizancos / CAMBRIDGE, uk / Investigador /

  74. Diego Blanco Girón / Ribadeo / Administrador de Sistemas /

  75. Verónica Rúa Garrido / A Valenzá / Profesora /

  76. Manuel Carniceiro Mendez / Ourense / Avogado /

  77. Jezrael López Hinojosa / Chantada / /

  78. Lucía Salve Bouzo / Ourense / /

  79. Marcos Castro Rodriguez / A peroxa / /

  80. Isabel García Tombilla / A Porqueira / Labrega /

  81. Xoán Domínguez San José / / /

  82. Adrian Pena Fernandez / Muiños / Repartidor de felicidade /

  83. Ximena Piñeiro Torres / lugo / Ensinante /

  84. Cristina Castro Rodríguez / A Peroxa / Profesora /

  85. María Nieves Escuredo López / Biobra / Mestra /

  86. Rut Reza Àlvarez / Ourense / /

  87. Lorena Carrasco Joaquín / Vigo / Profesora /

  88. Iria Fernández Silva / Poio / Mestra de infantil /

  89. Luis Enrique Álvarez Reza / Ourense / Profesor /

  90. Carla Catarina Gómez Carballo / Santiago de Compostela / Estudante /

  91. Abel Vale López / Celeiro - Viveiro / Mestre /

  92. David Villar Docampo / A Coruña / Profesor /

  93. Xosé Barja Guerrero / Ferrol / Economista /

  94. José Antonio Rama López / Teo / Pensionista /

  95. Carlos Seco González / A Coruña / Profesor de Ensino Secundario /

  96. M. Encarnación Moldes Cobelas / O Barco de Valdeorras / Mestra /

  97. Francisco Xabier Saco / CASNADAGAIA-ALLARIZ / Mestre Xubilado /

  98. María González Rodríguez / Ourense / Docente /

  99. Bráulio Amaro / Vigo / Profesor /

  100. Xosé Mariño Varela / Palas de Rei / Mestre /

  101. María Asunción Fernandez / Allariz / /

  102. Roberto Roget Antelo / / aparellador /

  103. Ibon Lopez Fernandez / / /

  104. Emilio Sánchez Gómez / Lugo / Mestre Xubilado /

  105. Montse Lombardía Fernández / Baralla / Educadora infantil /

  106. Diego Boquete Sánchez / Oroso / Mestre /

  107. Carlos García Amigo / Santiago de Compostela / Músico /

  108. Jorge Varela Otero / Chantada / Estudante /

  109. Xan lois fernández / A Peroxa / Cociñeiro /

  110. Martin Pais / Santiago de Compostela / /

  111. Branca Rodriguez Pazos / Lugo / Xubilada /

  112. Eva Rodríguez Suárez / Ourense / Tecco. Laboratorio /

  113. Natalia Rodríguez Carril / Gijón / Profesora Educación Secundaria /

  114. Roberto Corderi Rodríguez / Porqueira / Profesor /

  115. Montserrat Cachafeiro Quiveo / Barcelona / Funcionaria /

  116. Emilia Paz Perez Alvarez / LUGO / Mestra /

  117. Anxo Terán Comesaña / Coruxo / Ensinante /

  118. Xan Losada / Barbadás / Enxeñeiro técnico agrícola /

  119. Xosé Diz Romay / Ourense / Funcionario /

  120. Dolores Díaz Rifón / / /

  121. Abel Vázquez Pardo / Vilalba / Ensino /

  122. Maria Cerradelo / Ourense / Funcionaria /

  123. Xoán Manoel Sande Muñiz / A Laracha / Administrativo /

  124. María do Carme Seixas Ares / Lugo / Profesora /

  125. Montserrat Nóvoa Gomez / Ourense / /

  126. Pilar Prieto Pita / Vilalba / Jubilada /

  127. Purificación Ferreiro Fernández / Lugo / Profesora /

  128. María José Rey Álvarez / Arriba-Santiago de Arriba-Chantada / Ama de casa /

  129. Jennifer Prado Fernández / Vigo / Enfermeira /

  130. Alexandra Cabana Outeiro / Romeán / Profesora /

  131. MONTSERRAT FERNANDEZ OTERO / SANTIAGO DE COMPOSTELA / /

  132. Carlos Celeiro Álvarez / Lugo / Profesor /

  133. Antón Castro Rodríguez / Lugo / Mestre /

  134. Eladio Carpintero González / Castroverde / Autónomo /

  135. Xosé María Torres Reino / Proupín / Profesor /

  136. María Souto Rego / Vilagarcía de Arousa / profesora /

  137. Felix Paz Castañal / Bertamiráns / Profesor /

  138. Iria Castro Fernández / Lugo / Tradutora /

  139. Fernando Pereira González / A Coruña / Bibliotecario /

  140. María Teresa Rancaño Valiño / Lugo / Mestra /

  141. Isa Rodriguez / Barcelona / Funcionaria /

  142. Violeta Cabana Rancaño / Lugo / Médica de familia /

  143. José-Ramón Pardal Sorribas / Teo / /

  144. Natalia Cabana / London / Enfermeira /

  145. Ramón Coira Luaces / OURENSE / XUBILADO /

  146. Lorenzo R. Dacosta / Gondomar / TIC /

  147. Alberto Torres Fernández / Pontevedra / Parado /

  148. Martín López Prieto / Viveiro / Medicina /

  149. María Esperanza Domínguez Fernández / Lugo / Funcionaria /

  150. Gema Lara Fernández / Cornellà de Llobregat / Odontóloga /

  151. Arturo José Canto Vázqiez / A Coruña / /

  152. Miguel Díaz Díaz / Vilalba / /

  153. Nelson Avilez / A Coruña / Docente secundaria /

  154. David otero / A ESTRADA(PO) / escritor /

  155. María Paz Correa / Catoira / Parada e opositora /

  156. Sara Seijas Cortón / Pol / /

  157. Laura Permuy Pico / As Pontes / Estudante /

  158. María Inés Cabana Yáñez / Lugo / Profesora /

  159. RAUL GOMEZ PATO / BRION / Profesor de Ensino Secundario /

  160. María Belén Giráldez Ojea / Ponteareas / Auxiliar de Biblioteca /

  161. Mario Toande Ramos / Santiago de Compostela / Funcionario /

  162. María Cando Mouriz / Castroverde / Control leiteiro oficial /

  163. Xabier Domínguez del Río / Ourense / /

  164. Gloria Suarez Pallas / Malpica de Bergantiños / Empresaria /

  165. MANUEL MUÑIZ BESTEIROS / Lugo / Ensinante /

  166. Nélida Portela Valle / Barcelona / ensino /

  167. Xose Lois Freire Dominguez / Ourense / Xubilado /

  168. Pilar Carril Ferreiros / Catoira / Opositora e traballadora eventual /

  169. Xose Lopez Somoza / O Paramo / Xubilado /

  170. Pablo Valiño Ferraces / Teo / /

  171. Concha de la Fuente Pérez / Santiago de Compostela / Produción de Programas na Radio Galega /

  172. Rafael mouzo lago / Corcubion / Xubilado /

  173. Maite Dafonte / Ourense / /

  174. Xosé Penabade González / Compostela / /

  175. Elsa Quintas Alborés / Vigo / Avogada /

  176. Iria Taibo Corsanego / Oleiros / Tradutora /

  177. Iago Carreira Trigo / Santiago de Compostela / Traballador /

  178. Martiño Moure Vila / Chantada / Estudante /

  179. María Obelleiro Hermida / A Coruña / Xornalista /

  180. Antonio Grandal Pita / San Sadurniño / Avogado /

  181. Xosé Bieito Legaspi Villamarín / Gondomar / Xubilado /

  182. Lidia Fariña Piñeiro / Vigo / Xubilada /

  183. Xoán Daniel Castro Bermúdez / A Coruña / /

  184. Xulián Maure / Nigrán / Profesor /

  185. Maria José Collazo Pazó / Vigo / Sector sanitario /

  186. Paula López Otero / A Coruña / Investigadora en tecnoloxías da fala /

  187. Anxos Sobriño Pérez / Pontevedra / lingüista e presidenta da CTNL /

  188. Yolanda Alvarez Costas / Vigo / Floreira /

  189. Maria Begoña Gallego López / Redondela / Avogada /

  190. Luis Melián Rodríguez / Las Palmas de Gran Canaria/Santiago de Compostela / Politólogo /

  191. Manuel Barreiro Lopez / Redondela / Jubilado /

  192. Nacho Louzao Rodriguez / Compostela / consultor /

  193. Xosé Lois López de Prado Arias x / Bóveda / Cultura /

  194. Juan Carlos Fernández Álvarez / Castroverde / Taxista /

  195. Carlos Jiménez Díaz / As Cortes-Ames / Locutor /

  196. Sofía Díaz Mas / A Coruña / Aux. de Biblioteca /

  197. Helena Manteiga Barragáns / Campo Lameiro / Profesora /

  198. Antón Fernández Escuredo / Compostela / Xornalista /

  199. Marinha Paradelo Veiga / Ourense / Estudante /

  200. Jorge Montero Moro / Guitiriz / Fisioterapeuta /

  201. Helena Pereiras Villamayor / Silleda, Pontevedra / Estudante /

  202. Bryan Martínez Oanes / Ponteceso / Estudante /

  203. Rosario María / Almería / Docente /

  204. Iolanda Otero Barroso / Ourense / Desempregada /

  205. Roberto Coira Paredes / Baamonde / Hostelería /

  206. Pedro / Lugo / Conductor profesional /

  207. Luís Miguel Lustres Blanco / Vigo / Profesor de Eoi xubilado /

  208. Xesús Domínguez / Compostela / Protésico dental /

  209. Rosa Martínez Vilas / Vigo / /

  210. Pilar Fernández Pazos / Santiago de Compostela / Auxiliar administrativa /

  211. Andrés Otero Martínez / Betanzos / Mestre /

  212. Carme M Romero Rodríguez / Santiago de Compostela / Ensino /

  213. Estrella Iglesias Durán / Chapela /Redondela / Ama de casa /

  214. Noa Valiño / Teo / /

  215. Celso Diaz / Barcelona / Decoración /

  216. Margarita Carballo camiña / Teo / Parada /

  217. Camilo Vila García / Xinzo de Limia / Educador /

  218. Jose Luis Saavedra Cepeda / Santiago de Compostela / Funcionario /

  219. Antonio Molexón Domínguez / A Coruña / /

  220. Chusa Couñago Míguez / Vigo / Animadora Sociocultural /

  221. María Asunción Veloso Peaguda / Moaña / Xubilada /

  222. Belén García Suárez / Vigo / /

  223. Agustín Bayo Rodríguez / Lalín / ORIENTADOR LABORAL /

  224. Anxos Bouzada Fernández / Cangas / Xubilada /

  225. Sonia Fontenla Serrapuo / Pontevedra / Sanidade /

  226. Pepa Barreiro García / Cangas / Actriz /

  227. Anxo Iglesias Covelo / Teis. Vigo / sindical /

  228. Xosé Senén Carrón Curros / A Coruña / Atención ao cliente /

  229. Xesús M. Mosquera Carregal / A Coruña / Técnico de normalización lingüística /

  230. Eudoxio Vázquez alvarez / Gomesende / Xuvilado /

  231. Francisco Susavila Csjaraville / Brión / Xubilado /

  232. Marià Vilaró / Vic / dissenyador /

  233. Merced Castro Otero / Vigo / Fogar /

  234. Rodrigo Serrapio Valcarcel / A Estrada / Enxeñeiro /

  235. Maria José García Gómez / Redondela / Operaria /

  236. Mónica Camaño / Santiago de Compostela / Actriz /

  237. Germán Martínez Uceira / Neda / Educador social /

  238. Sonia Fontenla Serrapuo / Pontevedra / Sergas /

  239. Esther Iglesias Taboada / Vigo / /

  240. Xesús Bermúdez Tellado / / /

  241. Ramón Rey González / Rianxo / Xuvilado /

  242. Rober Montesinos Dos Santos / Castromil (Zamora) / Desempregado /

  243. César Mouriño Suárez / Vilavidal - Ramirás / Estudante /

  244. Antonio Durán Sánchez / a estrada / /

  245. Beatriz Fernández da Costa / Allariz / Veterinaria /

  246. Ánxeles Cuña Bóveda / Ourense / /

  247. Mónica Fernández Valencia / Barbadás / /

  248. Andrés Blasco Arnáiz / Laguna de Duero, Valladolid / Psicólogo /

  249. María Armesto Fanego / Cangas / Dramaturga e Directora /

  250. antonio lópez nogueira / moaña / cientìfico ambientalista /

  251. Dolores Santome Barros / Alcala de Henares / Limpiadora /

  252. Xosé Vilar Ferreiro / Vilariño Frio (Montederramo) / Xubilado /

  253. María Teresa García Portabales / Vilagarcía de Arousa / técnico laboratorio /

  254. Diana Mera Estévez / Vigo / Artes Escénicas /

  255. Eduardo Gonzalez Perez / Pontevedra / Ordenanza /

  256. Eduardo Díaz Andrés / Brunete / Veterinario /

  257. Rossana Couto Lago / / /

  258. Manuela Esther Veiras Bello / A CORUÑA / Xubilada /

  259. Xoán Manuel García Bouzas / Teo (A Coruña) / Periodista /

  260. Xurxo Nóvoa / Vigo / Poeta /

  261. Xurxo Fernández Martínez / Vigo / Profesor de ensino secundario /

  262. Xosé Luís Alonso González / Pontevedra / Fotógrafo /

  263. Juan Carlos Rodríguez Rodríguez / Allariz / /

  264. Xosé Carlos Caramés López / Ourense / Xubilado /

  265. María J.Conde Tomé / Vilagarcía de Arousa / /

  266. Jose Francisco Cao Balboa / Vedra / Pensionista /

  267. María José Lubián Fernández / Vigo / Consultora /

  268. Pablo Rodal Albes / Vigo / /

  269. Camilo Vázquez García / Vigo / Xubilado /

  270. Victoria Seijas Suárez / Vilagarcía de Arousa / Mestra /

  271. Irene Santiago / Marín / Profesora /

  272. Rosa María Estévez Gantes / Cangas do Morrazo / /

  273. Fran Rei García / Oleiros / Opositor /

  274. Flora Rodríguez Vilasó / A Pobra do Caramiñal / Mestra xubilada /

  275. Cruz Martínez Vilas / Vigo / TCAE /

  276. Carme Gómez García / Verín / Mestra xubilada /

  277. Manuel Castelao Ouzande / Porto do Son / Estudante /

  278. Xoán Paulo Burgos Casas / Sanxenxo / Labrego /

  279. María Jesús Fernández da Costa / Allariz / profesora /

  280. Concha Álvarez Martínez / Ourense / Xubilada /

  281. Maria Xose Mariño / Cangas / /

  282. Socorro García Conde / Santiago de Compostela / Administración pública /

  283. Guillermo Elías Alonso / Madrid / Programador /

  284. Luisa Méijome Quinteiro / O Carballiño / Docente /

  285. Mónica Góñez Silva / Fisterra / Docente /

  286. Jose Antonio Pose Rodriguez / Vedra / Profesor /

  287. Angeles Vilas González / Vilagarcía de Arousa / Mestra /

  288. Carlos Igrexas Martínez / Redondela / Empregado público /

  289. Fernando Rodríguez Brea / Vigo / Biólogo da Xunta de Galicia /

  290. Sarai Gonzalez Carrasco / / /

  291. Salvador del Rio / MOAÑA / Actor /

  292. Maria Jose Andrade PerezĹ / Nigran / Xubilada /

  293. Irene Romero Iturralde / Vigo / Profesora /

  294. PILAR C / Vilagarcía de Arousa / /

  295. Teresa Csllís Sol / O Rosal / Mestra xubilada /

  296. Ramón Molinos Crespo / Mos / Docente /

  297. Fernando Rodríguez Carpizo / Vigo / Operario do metal /

  298. Concepción Casteleiro Borrego / O Rosal / Mestra /

  299. Xosé Abelleira Del Río / Serra de Outes / Profesor /

  300. Rubén Mayo Giraut / A Baña / Enxeñaría industrial /

  301. Raquel Monteso Fernandez / Vigo / Administracion publica /

  302. Beatriz Carballa Alonso / Tui / Mestra /

  303. Luis Couto Lorenzo / Lalin / Funcionario /

  304. Roxelio Fernández Portela / O Rosal / Avogado /

  305. Xosé Ramón González Losada / Ourense / xubilado /

  306. Noel Malvido Cruz / Cangas do Morrazo / Estudante /

  307. Concepción Brey Abraldes / A Coruña / Prexubilada (Adva) /

  308. Xavier Díaz / Xaén (residencia) A Coruña (nacemento) / Profesor universitario /

  309. MARTINA VIEITEZ FERRO / CAMPO LAMEIRO / Autónomo /

  310. Cristina dopazo vazquez / Vigo / /

  311. Pablo Lourido Fernández / Vigo / /

  312. David Rego Cabanas / Foz / /

  313. Mª Carmen Félix / Pontevedra / /

  314. Sofía Rama Lorenzo / Teo / Docente /

  315. Dores Vidal Peón / A Estrada / /

  316. Elvira Torres Suárez / Rianxo / /

  317. María Dolores Vicente Vicente / Rianxo / Personal laboral. Limpadora /

  318. Esther Facal / Teo / Xubilada /

  319. Verónica Santos Cordeiro / Cangas do Morrazo / Estudante /

  320. Raúl Ares Fachado / Rianxo / /

  321. J. David Conde Lourido / Santiago de Compostela / Técnico de museos /

  322. Odilo González Carnero / Compostela / Engenheiro informático /

  323. Óscar Iglesias Resúa / Rianxo / Estudante /

  324. Esther celeiro alvarez / Lugo / Profesora /

  325. Cristina Rua Castro / / /

  326. Isabelle Kerdudo / Santiago / Docente /

  327. Amparo Cereixo Silvs / Rois / Profesora /

  328. Mari Carmen Boo Romero / Porto do Son / Empregada /

  329. Concepcion / Santiago de compostela / /

  330. Catonio Rodríguez Rivera / Vigo / Mestre /

  331. Camilo Fiz Vázquez Díaz-Albo / Ponteareas / /

  332. María Cristina Nogueiras Ezquerra / Vigo / /

  333. Manuel César Vila / Compostela / Professor /

  334. María Otero Baamonde / Vigo / Enfermeira /

  335. Ángeles López Folla / Córgomo / Profesora /

  336. Luís González Rodríguez / Vigo / Profesor /

  337. Xavier Rodríguez Fernández / Nigrán / Funcionario /

  338. Sabela Méndez Casteleiro / O Rosal / Estudante /

  339. Eva Salgado Martínez / / /

  340. Jorge Couto Catoira / A Coruña / Enfermeiro especialista en E. Familiar e Comunitaria /

  341. Carme Vilariño Vilariño / A Coruña / Formación /

  342. Pedro Magariños / Ogrobe / /

  343. Antonio Ricón Rodríguez / Vigo / Profe /

  344. Chelo Hermo Somoza / Boiro / Ama de casa /

  345. Ana B. Vázquez / Boiro / Profesora /

  346. Víctor Sotelo Rúa / Cangas do Morrazo / Desenvolvemento Software /

  347. Gabriel Álvarez Martínez / Carvalhinho / Tradutor /

  348. Kiko Chivite / Mondariz / Veterinario /

  349. Carmen / Vigo / Xubilada /

  350. Cristina / Vigo / Bióloga /

  351. María del Carmen Silva Rodríguez / Boiro / Docente /

  352. María Pilar González Casas / As Neves / Mestra /

  353. Beatriz Gómez Campos / Campo Lameiro / Administrativa /

  354. Viky Rodríguez Rodríguez / Pontevedra / Mestra xubilada /

  355. Ana Carreira Varela / Lugo / Teatro /

  356. Irene Moreira Fontán / O Porriño / Directora de Escena /

  357. Marta Moreira Fontán / Mos / Mestra de A.L. /

  358. Ana Patricia Vázquez García / Monterroso / A opositar /

  359. Manuel Rey Puente / Bóveda / Farmacéutico /

  360. maria dolores alonso / Rinlo-ribadeo / Clase pasiva /

  361. Alexandre Alonso Alonso / Pontevedra / Tradutor Administración de Xustiza /

  362. Ricardo Alonso Fernández / Tui / docencia /

  363. Luisa Bueno Rendo / Santiago de Compostela / Jubilada /

  364. Mariña Area Falcón / Cambados / Estudante /

  365. Modesto González Casal / A Estrada / /

  366. Serxio Vázquez Alonso / Vigo / Educador Social /

  367. Uxío Vázquez Gómez / Vigo / /

  368. Manuel cruz Rodríguez / Vigo / Asteleiros /

  369. Pablo Gonzalez Martinez / O Porriño / Mestre /

  370. Juan Carlos Diéguez laranjo / Ourense / /

  371. Alba Blanco Pérez / Marín / Mestra /

  372. Fabio Salgado Hermida / Vigo / Músico /

  373. Vicente Mohedano / Teo / Actor /

  374. Anxo Sindìn Ferreira / Vigo / Tècnico /

  375. Maria Perez Millan / Ourense / Pensionista /

  376. Manuel Piornedo / A Gudiña / /

  377. Margarita Díaz Andrés / Viascon / Técnico superior INE /

  378. María do Carme Vilas Iglesias / S. de Compostela / Ensinante /

  379. Daniel mendez alonso / Vigo / Recepcionista /

  380. Nuria Núñez Rolán / Campobecerros / Dependienta /

  381. Olga Susana Rojo Carrasco / Ourense / Naturópata /

  382. M Mercedes Pérez Valado / Toledo / /

  383. Milagros Domínguez Domínguez / Pontevedra / Enfermeira /

  384. María Esther Vázquez Otero / Santiago Compostela / Docente /

  385. Álvaro Fernández Braña / Vigo / Enxeñeiro /

  386. Xesús Ramón GONZÁLEZ BOÁN / Vigo / Xubilado /

  387. Xoel Tejo Carrera / Vigo / Empresario /

  388. Francisco Xavier Sotelo Rua / Bueu / Engenheiro Informático /

  389. Maria Rita Rubianes Rodrìguez / Vilagarcia d Arousa / Profesora de Educaciòn Primaria /

  390. Alfonso Díaz Andred / Ponte Vedra / Mestre /

  391. Marcos Chavarría Teijeiro / Lugo / Profesor de Ensino Secundario /

  392. Rebeca Cao Brey / A Coruña / Hosteleira /

  393. Gustavo Fernandez Maestu / Vigo / /

  394. Pilar Amaro Caamaño / A Coruña / Profesora /

  395. Martina Martínez Pérez / Teo / Educación /

  396. Cruz Domínguez / Baiona / Ensinante /

  397. Antón Méixome / Pontevedra / Técnico de asesoramento /

  398. Teresa Lillo Pichel / Mondariz Balneario / Profesora /

  399. María dos Anxos López Otero / Nigrán / Profesora /

  400. María Loureiro González / Vigo / Profesora /

  401. Xoana Vazquez Vicente / Sant Feliu Llobregat / Medico /

  402. Magda Valladares Casanovas / Castellfollit del boix / Jubilada /

  403. Mercedes Fernándex Méndez / Lugo / Professora. /

  404. María Villarino González / A Coruña / Psicóloga /

  405. Adolfo Bueses Costas / Gondomar / admin. publica /

  406. Francesc Pons Valladares / Sant Feliu de Llobregat / Medico /

  407. Silvestre Gómez Xurxo / Bertamiráns - Ames / Xubilado /

  408. María do Campo Bayón / OURENSE / ENXEÑEIRA DE LOCALIZACION /

  409. Aurora Díaz Andres / Pontevedra / Abogada /

  410. Luz Galocha / / /

  411. Moncho Vázquez / Taragoña / CMM, Xubilado /

  412. Javier Rodríguez Peleteiro / Vigo / Industria /

  413. Alba Serra Juhe / / /

  414. Damián Suárez Vázquez / Vigo / Ensino /

  415. Francisco José Portela Pastoriza / Santa Uxía de Ribeira / Terapeuta Gestalt e Masaxista Ayurveda /

  416. Gonzalo Constenla Bergueiro / A Estrada / Profesor /

  417. María Xesús López Escudeiro / Pontevedra / Ensinante /

  418. Araceli Pillado / Fonmiña / Xubilada /

  419. Anxos Galocha / / /

  420. Isabel Iglesias Garrido / Vigo / Administraciòn /

  421. Lucas Díaz Balado / Meira / /

  422. María Elisa Piñeiro López / Lugo / Profesora /

  423. Manuel Castelao perez / Porto do son / Conductor profesional /

  424. Lucía Casal de la Fuente / Compostela / Investigadora, docente e cantante /

  425. María Rosario González teijeiro / Lugo / Xubilada /

  426. SERXIO GÓMEZ VÁZQUEZ / Santa Cruz de Tenerife / Psicoloxía /

  427. Ana Belén de Sá Santomé / Alcala de Henares / Profesora de secundaria /

  428. iria Fernández Moscoso / Cangas - Foz / Docente /

  429. Manuel González Seoane / A Coruña / Mestre /

  430. Iria Millor Durán / A Coruña / /

  431. Agapita Muñoz murados / San Cibrao / /

  432. Ramiro Chaves Mon / Cervo / /

  433. Cristina Alonso Alonso / Vigo / Terceiro Sector /

  434. Eva Valiño / Oleiros / /

  435. Lorena Pérez Torrón / Redondela / Profesora de ensino medio /

  436. María Lorena Suárez Pazos / Vimianzo / Profesora /

  437. Eladino Cabanelas Fernández / O Carballiño / Deseñador Gráfico /

  438. Ana González / Vigo / /

  439. Sergio Otero Gómez / Pontevedra / /

  440. Rochi Nóvoa Vàzquez / Ourense / Mestra /

  441. Antonia Nóvoa Vázquez / Ourense / Funcionaria /

  442. Álvaro Celeiro González / Lugo / Estudiante /

  443. Marta Pérez / Santiago de Compostela / Creadora Escénica /

  444. Ana Recaman / Pontevedra / Tecnico /

  445. Reis Rodríguez Dopazo / Barbadás / /

  446. Nani Blanco González / O Carballiño / Enfermeira /

  447. Karina Parga Chao / Burela / /

  448. Javier Somoza González / Vigo / Loxística /

  449. Lucía Rivas / Burela / Fotografía /

  450. Alberto Fernández Tejo / Vigo / Fisioterapeuta /

  451. Rosa Moreiras Cuñarro / Teo / Técnica de Normalización Lingüistica /

  452. IGNACIO ATANES GONZÁLEZ / O Carballiño / Informático /

  453. X. Ramón Brea Rei / Dodro / Profesor xubilado /

  454. maria ilduara perez pintos / vigo / administrativa /

  455. Adrián Figueiras Alonso / Chantada / Fisioterapeuta /

  456. Iria de Pazos Bugarín / Cangad do Morrazo / Mestra Educaciòn Especial /

  457. Emilio Rodríguez Tilve / Ourense Ourense / /

  458. Marcos Cuñarro Alén / Vigo / Funcionario /

  459. Ana Fra Enríquez / O Carballiño / Desempregada /

  460. Jesús Varela Pérez / Palas de rei / Comercial /

  461. Luisa Garrido Vilas / Mondariz balneario / Enfermeira /

  462. Diego José Pedrido Fernández / Vigo / Adiestrador de fútbol /

  463. Paulo Basanta Cerezo / LUGO / Desenhador /

  464. Olalla Monteagudo Padín / O Grove / Veterinaria /

  465. Xoán Goris García / Moraña / Estudante /

  466. María das Neves Hermida Díaz / Vigo / Docente /

  467. Xose Luis fernandez rivera / Lourenzá / Autónomo /

  468. Beatriz Martínez Cordeiro / Moaña / Docencia /

  469. Francisco Nogareda Varela / A Coruña / Conductor profesional /

  470. Miguel A. Bouzada Fernández / Vigo / Técnico informático /

  471. Milagros Da Aira Fernández / Allariz (Ourense) / Profesora /

  472. Henrique Dacosta López / Ferrol / profesor ES /

  473. Matilde Villanueva / Maside / Mestra /

  474. Carlos Da Aira Fernández / Allariz / Programador Informático /

  475. Dores Sánchez Alegre / A Coruña / Técnica de normalización lingüística /

  476. Xose Ramón Alonso Priegue / Vigo / Profesor secundaria /

  477. Bernat Romagosa Carrasquer / Sant Feliu de Llobregat / Programador /

  478. Xesús Nogueira Garea / / /

  479. Antonio Castroagudín Campos / Cuntis / Fisioterapeuta /

  480. Germán Garcia Diaz / Altea / Xubilado /

  481. Juan Antonio Dominguez Bravo / Gondomar / Comercio textil /

  482. SaraGarcía / Barcelona / Enfermera /

  483. Sonia Senra Ferreiro / / /

  484. Daniel Muñiz Fontoira / / /

  485. Carmen Nogareda varel / Ferrol / Empleada do fogar /

  486. Ana Belén Mellado Franco / Cortegada(Sarreaus) / Profesora de lingua galega /

  487. Eduardo García Parada / Vigo / Profesor /

  488. María González González / Teo / Docente /

  489. Tino castedo / Castroverde / Informática /

  490. Félix Aragunde Pérez / Lugo / Xornalismo /

  491. José Enrique Fernandez Rozada / Melón / Mestre /

  492. Rafael Rodríguez Gaioso / Melide / Informático /

  493. María Carme Fontoira Bea / O Grove / Mariscadora /

  494. Adrián Chaves Fernández / Vigo / Desenvolvemento de software /

  495. Camila Moreira Fontán / O Porriño / Traballadora industria biotecnoloxía /

  496. Ricardo Rey Gómez / Carballo / Autónomo /

  497. Luisa Postigo Sastre / Vigo / Maestra jubilada /

  498. Amalia Domínguez García / Marin / Pinche /

  499. Gracia Santorum López / Lalín / Profesora /

  500. Patricia Maquieira Gómez / Vigo / Administrativa /

  501. Alicia Martínez Redondo / Vigo / Administrativa /

  502. Cesar Lourido Landin / O Porriño / Operario almacén /

  503. Blanca Bouzada Táboas / Heidelberg, Alemaña / Consultora /

  504. Tania Pose Ordóñez / Rianxo / Estudante /

  505. Arximiro Bautista Villar González / Santiago de Compostela / Profesor e escritor /

  506. Santiago Fernández Rozada / O Carballiño / Profesor /

  507. M CARMEN DURÁN MARTÍNEZ / CAMBADOS / Activista DDHH e XXUU-EDUCACIÓN + /

  508. Carmen conde sampedro / Ourense / Xubilada /

  509. Jesús López Taboada / / /

  510. Darío Lemos Rodríguez / Cangas / Programador /

  511. Varela Rodríguez María Olga / Monforte de Lemos / Mestra /

  512. María del Carmen Dorado Vidal / / /

  513. Remedios Forneiro Cruz / O Carballiño / Mestra /

  514. Manuel Barreiro Diaz / Lugo / Profesor /

  515. Alba Sobradelo Barros / Rianxo / Estudante /

  516. Aitor Correa Rodríguez / Vigo / Universitario /

  517. María Jesús Martínez / Milladoiro / Traballadora social /

  518. Adrián Moa Martínez / A Guarda / Estudante /

  519. Xosé Manuel Pazo Blanco / Ferrol / Reformado /

  520. Carlos Rivas Vila / Vigo / Estudante /

  521. Andrés Fernández Rodríguez / O Carballiño / Traballador /

  522. Xavier Riádigos Couso / OURENSE / Estudante /

  523. Xosé Manoel Gómez Vázquez / Ferrol / Xubilado /

  524. María Xesús Pazo Blanco / A Coruña / Pensionada ( mestra) /

  525. Alicia Montes portas / Nigran / Estudante /

  526. Fernando Torreiro González / A Coruña / Xubilado /

  527. Isabel Cota Muñiz / Verín / Profesora /

  528. Manuel Rodiño Fernandez / Teo / /

  529. Susana Méndez / Teo / Activista sindical e pola lingua /

  530. Ana Dopazo Gómez / Santiago de Compostela / Estudante de Educación Social /

  531. Maria Isabel Seoane Sánchez / / /

  532. Xabier Villar Bello / Cerceda / Bombeiro /

  533. Ana María Pazo Blanco / Santiago de Compostela / Xubilada /

  534. Lidia López Teijeiro / Cospeito / Profesora Ensino Secundario /

  535. Tania García Vázquez / Vigo / /

  536. David Aldea Alonso / / /

  537. Gloria Vilar Alvarez / Ourense / Administrativa /

  538. Lorena Alvarez Vila / Ourense / Profesora /

  539. Xoán Carlos Domínguez Alberte / Terra de Celanova / Profesor /

  540. Henrique Garcia Polinexia / Ourense / Autonomo /

  541. Isabel Martínez-Risco Valdivieso / A Coruña / Actriz /

  542. Jorge Lorenzo Vila / Laza / Auxiliar administrativo /

  543. J. Vicente Vázquez F. / Rianxo / Ex-docente /

  544. Paulino Peña Álvarez / Ourense / Mestre /

  545. Marisé Fernández Figueiras / Lugo / Profesora /

  546. Elisa Otero Puza / Vigo / Mestra /

  547. Ana Carbajal Fernández / Arcade / Mestra /

  548. Susana Cruces Colado / Vigo / Docente /

  549. Paula Docampo Hortas / O Carballiño / /

  550. Ismael Novo Souto / A Coruña / Entrenador persoal /

  551. Iria Sobrado / Compostela / Actriz /

  552. María Cristina Hermida Moinelo / Vigo / Administrativa /

  553. Marta Ferreiro Fernández / Vilagarcía de Arousa / Profesora /

  554. María / Boiro / /

  555. Ana M. González / Vigo / Docente /

  556. Anxo R. Romero Louro / Vigo / Xubilado /

  557. María Justo González / O Carballiño / /

  558. David Carbó Argibay / Vigo / Terapeuta ocupacional /

  559. M VIRGINIA CALVIÑO BALTAR / Vigo / Profesora /

  560. María Eugenia Argibay Pedrido / Vigo / Carniceira/Chacineira /

  561. Adan Carbó Argibay / Vigo / Fisioterapeuta /

  562. Manuel Romero Abeijon / Vigo / Xubilado /

  563. Manuel Otero Pèrez / Bueu / Retirado /

  564. gonzalo blanco vazquez / ourense / celador complexo hospitalario /

  565. Odilo Barreiro Martínez / Moaña / Mestre /

  566. Xosé María Facal Abeledo / Lalín / Profesor /

  567. Jose Eugenio Gayo Piñeiro / Moaña / /

  568. Santiago Martínez Ventoso / Ribeira / Estudante /

  569. María Ortega Iñarrea / Moaña / /

  570. Ana María Rodríguez Cordo / Pontevedra / /

  571. Andrés Muñz Caneda / O Grove / Gandeiro - Cunicultor /

  572. María Xosé Martínez Bengoa / Narón / Mestra xubilada /

  573. Eduardo Mera Fernández / Narón / Xubilado /

  574. Isaac Abreu Rodríguez / Vigo / Informático /

  575. Bernal Muíños Rodríguez / Rianxo / Estudante /

  576. XOSÉ CÉSAR BLANCO POCEIRO / Vilaboa / Empregado /

  577. Covadonga Rodríguez Argüelles / Rianxo / Mestra /

  578. Aldara Muíños Rodríguez / Rianxo / Estudiante /

  579. Manuel Anxo Castro Mato / Rianxo / Funcionario /

  580. Xoán Carlos Domínguez Pérez / Salvaterra de Miño / Adminstración /

  581. Carmela Castro González / Rianxo / Estudante /

  582. Ángeles Martín Méndez / Pontevedra / Mestra /

  583. María Xosé Rial Conde / Vigo / /

  584. Xoan Vilas lopez / Noia / Bombeiro forestal /

  585. David Fernández Columna / Mondariz / Empleado /

  586. Ricardo Rodriguez Taboada / R/A Barreira, Cristimil, Lalin,Pontevedra / Técnico Emerxencias Sanitarias /

  587. Verónica Pena / A Coruña / Hix Dental /

  588. Marta Fernández Justo / O Carballiño / Estudante /

  589. Xusto Rodriguez Rio / Santiago de Compostela / Traballador da USC /

  590. Pedro González Rubianes / Vilagarcía de Arousa / Tatuador /

  591. Manuel Ángel López Cadahía / Monforte de Lemos / Xubilado /

  592. Miguel Vieito Villar / Lugo / Avogado /

  593. Julio Velasco Benayon / Pontevedra / /

  594. Rosa Padin Ochoa / / /

  595. Xabier Fernández Conde / Vigo / Pública /

  596. Eduardo Búa / Moraña / Psicólogo /

  597. Óscar Manuel Martínez Iglesias / Redondela / Mestre de primaria /

  598. Natalia Moreiras Fernández / Chantada / Estudante /

  599. Xose Manuel Sendin / Paraños / /

  600. Dolores Dominguez Santos / Santiago de Compostela / Xubilada /

  601. XOSÉ DIEGO PÉREZ FONTES / Ourense / Funcionario /

  602. María Ares Calviño / Chapela , Redondela / Mestra /

  603. Avelino Fraiz Arias / Ribadeo / Traballador Social /

  604. Inés Fernández Pérez / Domaio - Moaña / /

  605. Ramón Antonio Iglesias Ferreiro / A Coruña / /

  606. Luís López Alonso / LUGO / Farmacéutico /

  607. María Ares Calviño / Chapela , Redondela / Mestra /

  608. Brais Ferreiro / / Estudante /

  609. Inmaculada Rodríguez Lahoz / Compostela / Profesora /

  610. Mercedes Monteagudo Poceiro / Santiago de Compostela / Profesora /

  611. F. Xabier Álvarez Cid / Allariz / Profesor educación secundaria /

  612. Guadalupe Martínez Mosquera / Betanzos / Profesora /

  613. Sandra Afreijo Fernández / Santiago de Compostela / Administrativa /

  614. Lorena Martínez Xuncal / A Coruña / Profesora /

  615. deelfina meire dorado / Nigrán / Mestra xubilada /

  616. Mari Carme Martinez Xuncal / A Coruña / Profesora /

  617. Fernando Martínez López / Betanzos / Xastre /

  618. Lourdes Mosquera Rodríguez / Betanzos / Comerciante /

  619. Xosé Lois Moreda Rodríguez / Foz / Servizo Público /

  620. María Ermitas Pérez Rey / Nigrán / Docente /

  621. Jose Diz / A Coruña / funcionario /

  622. Cristina Fernández Ameal / SABARÍS. BAIONA / XubilaDa. /

  623. Carmen Araujo Araujo / Nigrán / Mestra /

  624. Rosa Maria Álvarez Sanromán / Vigo / Mestra /

  625. María Dolores Ferro Diz / Ponte Sampaio - Pontevedra / Profesora /

  626. Lola Dieguez Alonso / Vigo / /

  627. Agustina lago rivadeneira / Nigran / /

  628. María Luz Pardo Merlán / Becerreá / Enfermeira /

  629. Xela Fernández Veloso / Ourense / Traballadora sergas /

  630. Adolfo Muíños Sánchez / Rianxo / Administración Pública /

  631. Imanol Bretal Enríquez / Corrubedo / Estudante /

  632. Francisco M. López Fernández / O Pino / Mestre /

  633. M SOCORRO GIZ GARCIA / Viveiro / Mestra /

  634. Jorge Fernández Guzmán / Merza / PES /

  635. César Fernandez Guzman / Merza / /

  636. Oscar Fernández Guzmán / Merza / /

  637. María José Carreira Cendán / Covas Viveiro / mestra /

  638. Vicente Muñoz Hermida / A Coruña / Mestre /

  639. Santiago Sánchez Sánchez / Ames / Estudante /

  640. M° Nieves Domínguez Castro / O Pino / Funcionaria Administración Xunta /

  641. César García García-Conde / San Juan, Puerto Rico / /

  642. Dani Agulló López / Narón / Mestre /

  643. Guillerme iglesias alen / O Carballiño / Funcionario /

  644. X. Luís Ramallal Rego / Viveiro / Ensinante /

  645. Alberto Barreiro Docampo / Betanzos / Profesor /

  646. Francisco Nogueiras Nodar / Santiago De Compostela / Artista /

  647. MARÍA JOSEFA CAL LÓPEZ / IRIXOA / GRADUADO SOCIAL /

  648. Xosé Lois Pena Buceta / Caldas de Reis / Traballador da Administración Pública /

  649. Emilia Cagiao Sánchez / Paderne / Perruqueira /

  650. Felipe García Blanco / Moaña / /

  651. Malena Barreiro / / Vilagarcía /

  652. Marta Portela Fernández / Santiago de Compostela / Profesora /

  653. Alfonso Vilares Quiroga / Mos / Xubilado /

  654. Helena Caamaño Campos / Outes / /

  655. Maria mosquera / Ames / /

  656. Juan Piñeiro Chantada / CAMBADOS / /

  657. Xoan ignacio Lopez Crespo / Queiris 15 Coiros A Coruña / Transportista) xubilado /

  658. Elvira Moroño Suárez / Ourense / Educación /

  659. Rosalía Ferreiro García / Oleiros / Profesora /

  660. Carme Iglesias / / /

  661. Cristina González Pérez / Vigo / Operaria /

  662. Miguel Guisantes Alonso / Santiago de Compostela / Estudante /

  663. Daniel cabana yañez / Lugo / Funcionario /

  664. Agostiño Lagoa Fraga / Carballo / /

  665. Beatriz Vilaverde Santamariña / A Coruña / Funcionaris /

  666. Irene E. Raposo Mera / Santiago de Compostela / Enxeñeira técnica /

  667. Ángeles Rodríguez Freire / Ferrol / Sanitario /

  668. Marcos Horro Varela / / /

  669. María González Iglesias / Mos / Estudante /

  670. Lola Pestonit / Noia / Mestra /

  671. José María Araújo López / Poio / Medico /

  672. Marcos Vigo Novo / Narón / /

  673. alberto castelos vazquez / pontedeume / parado /

  674. Anxo Sánchez / Madrid / Catedrático Universidade /

  675. Xosé Luís Santiso García / Antas de Ulla / Traballador de banca /

  676. Ester Vázquez Blanco / Carnota / Mestra /

  677. Miguel Alonso Fernández / Brión / Cantautor e escritor /

  678. Cruz Señoris / Carnota / /

  679. Artur Galocha Vallejo / Madrid / Xornalista /

  680. Maria I. Gómez / Vigo / Administración /

  681. Alfredo Irixoa / O Carril / Grandes almacéns /

  682. María Jesús Chantada Barreiro / Meaño / Camareira /

  683. Rosana González / / /

  684. Maria del Carmen Alonso Comesaña / Vigo / Empregada publica /

  685. Diana González / Vigo / Rr.hh /

  686. Susana Mouzo / Carnota / /

  687. Carmen Peña Hdez / Pontevedra / Bioinvestigación Universidade Vigo /

  688. Clara Maseda da Veiga / Ribadeo / Estudante /

  689. Natalia Lage Pardo / Dexo Oleiros / Alquiler de vehículos /

  690. Sara Seco Rial / Valga / Xestora de proxectos /

  691. Natacha Parrado / València / Tramitadora Procesal /

  692. Ana Doval Fernández / Chantada / Estudante /

  693. Amaia Perez-Izaguirre urquuzu / Vigo / Médica de familia /

  694. Nieves Pazos Diaz / Lugo / Traballadora Social /

  695. Carlos Boullón Agrelo / A Pobra do Caramiñal / Médico /

  696. Miguel Carricoba Armesto / Lugo / Ensino /

  697. Ramiro Ouviña Ouviña / A Pobra do Caramiñal (A Coruña) / xubilado /

  698. María José Peleteiro / Leioa / Medica /

  699. XOSÈ MARIÑO VARELA / Palas de Rei / Docente sindicalista /

  700. Gabi G / A coruña / /

  701. Concepción Sánchez Sánchez / A Coruña / Xubilada /

  702. Daniel Fernández Vázquez / A Coruña / Xubilado /

  703. Lucia Vizoso / Ferrol / Enfermeira /

  704. José M Fachal Sanjurjo / Vigo / Xubilado /

  705. Fernando Crespo Pérez / Nigrán / Soldador /

  706. Concha Maneiro Santamaría / A Coruña / Xubilada /

  707. Daniel Espiñeira Cupeiro / A Coruña / Profesor /

  708. Manuel Adame Moldes / Vigo / Educador social /

  709. Xosé Lois Vilar Rodríguez / Xuño-Porto do Son / Xubilado /

  710. María Olga Álvarez Sánchez / Vigo / Mestra /

  711. Ana López / Fene / Administrativa /

  712. Inácio Martínez Orero / Ferrol / Sergas (Pensionista). /

  713. Daniel Amor Garcia / Sada / Account Manager /

  714. Lupe Ces Rioboo / Ferrol / Mestra xubilada /

  715. António Cruz Freire / A Coruña / Animador Sociocultural /

  716. Lola Ferreiro Díaz / Compostela / Médica e feminista /

  717. Héctor Vizoso Durán / Ferrol / Administrativo /

  718. Angela / Santiago / Educadora /

  719. Purificacion Cabido Pérez / Santiago de Compostela / Profesora /

  720. Margarita Ledo Andion / Santiago / Profesora USC /

  721. Irene Calvo Mosquera / ORDES / /

  722. Xosé Manuel Fernandez Costas / A Coruña / Xubilado /

  723. Mª Jesús Vázquez / Santa Cruz- Oleiros / /

  724. Lourdes Díaz Sánchez / Santiago / Xubilada /

  725. Ana Hervés / Ordes / Autónoma /

  726. Sandra Mosquera Rial / Oroso / Técnico farmacia /

  727. Delia Guitián Rodríguez / Lugo / Sanitaria /

  728. Montserrat Sánchez Mancebo / Compostela / Profesora /

  729. María Isabel González Muñoz / Vigo / Directora de teatro /

  730. María Jesús Dono González / A Coruña / Xubilada /

  731. Miriam Corral Sertal / Vigo / Fisioterapeuta /

  732. María Lourdes Fernández Lameiro / A Coruña / Administrativa /

  733. Miguelanxo Malvido Cabirto / Vigo / Sindicalista /

  734. Alfonso Caparrós Esperante / Oleiros / Médico /

  735. Miguelanxo Malvido Cabirto / Vigo / Sindicalista /

  736. Ramón Caramelo Caramelo / Santigo de Compostela / redactor /

  737. Felicia Estévez Salazar / Santiago De Compostela / /

  738. Rosario Touriño garcia / Oleiros / Xubilada /

  739. Mónica Díaz Carrodeguas / A Coruña / A Coruña /

  740. José Martínez-Romero Gandos / ARTEIXO - Pcia. de A Coruña / Psicólogo /

  741. Ismael Pico Pita / Ferrol / /

  742. Carlos Aymerich Cano / Oleiros / Profesor Universidade /

  743. Ana María Mosquera Pérez / Compostela / Docencia /

  744. Juan Manuel Allegue Lopez / Neda / xubilado /

  745. Jose Manuel Calvete Akvarez / A Coruña / Pensionista /

  746. Fernanda González Briones / Marín / Docente /

  747. Concha Fernández Jas / Santiago de Compostela / Profesora Intervención Sociocumitaria /

  748. Esther Rodriguez Muñoz / Santiago / Docente /

  749. Manuel Rodríguez Cobas / Noia / Mestre /

  750. Anuncio Morono Noia / A Coruña / Xubilado /

  751. Isabel carro armesto / Santiago compostela / profesora de ingles xubilada /

  752. Xosé Luís Gómez Santos / A CORUÑA / Pensionista /

  753. Iolanda Teixeiro Rei / Ferrol / Pedagoga e Profesora de Tai Chi /

  754. Guillermo Castro Peccis / Narón / Consultor /

  755. M Teresa Riveira Roca / Ferrol / /

  756. Delia Cacheda Varelade / Santiago d Compostela / Xubilada /

  757. Antonia Martinez Díaz / Ferrol / Mestra /

  758. M. Oscar Fernández Couce / Madrid / /

  759. Carla García / A Coruña / /

  760. Ofelia comesaña beiro / Vigo / /

  761. Carlos Rodríguez / Sada / Ilustrador /

  762. María Elena de Jesús Rodríguez / Ourense / Funcionaria /

  763. Teresa Remuñán López / A Coruña / Xubilada Ensino /

  764. María Isabel Fernández / Vilanova de Arousa / Profesora /

  765. Xosé Luís González Sende / Compostela / Professor /

  766. Xosé Lastra Muruais / Ferrol / Mestre /

  767. Manuel Ángel Rodríguez Carballeira / Fene / Xubilado /

  768. Mercedes Lomba Lamas / Ferrol / Pensionista /

  769. Lidia Senra / Merín / Labrega. Deputada Parlamento Europeo /

  770. Marisa Vidal Collazo / Santiago / Profesora /

  771. Zeltia Burgos Tortosa / Allariz / Función publica /

  772. Xosé Manuel Taboada Suárez / A Coruña / Empregado /

  773. Rosa Maria Conde Vieiro / Santiago / Ensino /

  774. José Emilio Pillado Montero / Cscheiras - Teo / Pensionista /

  775. Manuel Alonso Varela / Ferrol / Músico /

  776. Jose Couce Ruiz / Ferrol / /

  777. Elvira Lago Mariño / / /

  778. Benedicta Expósito González / Vigo / Administrativa /

  779. Guillermina gomez barreiro / a coruña / Pensionista /

  780. Ana María Santos Vaamonde / Brión / Profesora de Ensino Medio /

  781. Sandra Martínez Rodríguez / Betanzos / /

  782. Emilio Romero Rodríguez / Cabanas / Técnico naval /

  783. Carmen Pérez leiros / Vigo / Medica /

  784. Puri Perez Leiròs / Vigo / Profesora xubilada /

  785. Xacobe Abel Fernández García / Santiago de Compostela / Psicoloxía Clínica /

  786. Lois cambeiro cives / Oleiros / Xubilado /

  787. SAMUEL XOSÉ BALIÑAS VIDAL / Santiago de Compostela / Estudante /

  788. Fátima Anllo Riveiro / A Coruña / /

  789. Tareixa Ledo Regal / Gradin, 19 A - 36820 Pontecaldelas / Socióloga - Terapeuta /

  790. María Duro Santos / Santiago de Compostela / Profesora /

  791. Mercedes Prados Casal / Ferrol / Prexubilada /

  792. Ana / Ordes / Mestra /

  793. Teresa Miguélez / Barcelona e Galiza / Atención ao cliente en empresa de transporte /

  794. Olaia Ledo Díaz / Narón / Produtora audiovisual /

  795. Roberto González Miguéns / Española (Galega) / Mestre /

  796. Mª MATILDE MARTÍNEZ RODRÍGUEZ / culleredo / Docencia /

  797. Arturo Loureiro Fernández / Ferrol / Pensionista /

  798. Elena Rey / Mugardos / orientadora ESO /

  799. Pensado Figueiras, Xosé Manuel / Mazaricos / Crego /

  800. Silvia Fernández Bogo / Narom / Técnica de meio ambiente /

  801. Nathalia Varela / Arzúa / Gandeira /

  802. Elvira Flores Pens / Ourense / Ensino /

  803. Mercedes Talavera Dafauce / Boadilla del Monte, Madrid / Animadora Sociocultural /

  804. Laura Bugalho / Ames / Activista Social /

  805. Samuel Rodríguez López / Culleredo / Ensino /

  806. Ines Cendón Rodríguez / A Coruña / /

  807. Patricia Santos / Santiago / Fotógrafa /

  808. María Tato Sebio / Santiago de Compostela / Sanidade /

  809. Estrela Gómez Viñas / A Capela / Profesora secundaria /

  810. Manolo García Villasenín / Santiago de Compostela / Mestre-Xubilado /

  811. Soledad Perol Riveiro / Outes / Mestra xubilada /

  812. Xosé Cabido Pérez / Compostela 15704 / Mestre /

  813. Eva montero martinez / Ferrol / Administrativa /

  814. Nicolasa Castro Monteiro / Pontedeume / Docente /

  815. Marina río fra / A coruña / /

  816. Margarita López Barreiro / Vigo / /

  817. Ana Veira García / Pontedeume / Mestra /

  818. María Xosé Freixo Mariño / A Coruña / Xubilada /

  819. Ana maría Rodríguez vázquez / Chantada / Economista /

  820. Ana María Vazquez Fano / Ferrol / Empresaria /

  821. Alberto Amado Tallón / As Pontes / Sindicalista-impresor grafico /

  822. Matilde Pena González / Santiago / Mestra /

  823. YolandaMartínez Canzobre / A Coruña / /

  824. Jose miguel blanco martinez / Mazaricos / /

  825. Alicia García Olmos / Madrid / Profesora /

  826. Victorino Perez Prieto / A Coruña / Profesor e escritor /

  827. Alberto Valiño Martínez / Miño / Proletario /

  828. rocio souto torre / Pontedeume / Restauración /

  829. Rosa E. Suárez Veiga / Santiago / Mestra /

  830. Leonisa Rei Castro / Pontedeume / /

  831. Xosé Duro García / Santiago / Xubilado /

  832. Gloria Martínez Quintián / Ferrol / /

  833. Ana Maria Pena Martinez / Pontedeume / Auxiliar administrativo /

  834. Ramiro Martínez Carballosa / San Román de Cervantes / Cura /

  835. Dario Iglesias Feal / Sada / Farmaceutico /

  836. Carolina Meizoso / Ferrol / POETA /

  837. Xosé Manuel Golpe Acuña / Cabanas / Consultor Enerxético /

  838. Noelia Caamaño Saavedra / Betanzos / En paro /

  839. María Rodríguez León / Santiago de Compostela / Xubilada /

  840. Noemí Silva Álvarez / Vigo / /

  841. Andrea Regueira Rodríguez / Santiago de compostela / Mestra /

  842. Iria Garcia perez / Ferrol / Artesá /

  843. Micaela Rei Castro / Pontedeume / Profesora substituta de Lingua Galega e Literatura /

  844. Sol Beiroa Troiteiro / Rianxo / Mestra /

  845. Carmen Rodríguez Cunha / Redondela / Xubilada /

  846. Dolores pimentel Tarrio / Rianxo / /

  847. Jesús Bermúdez Areas / Cee / /

  848. Maricarme / Santa Comba / Profesora /

  849. Madalena Oro / Compostela / Orientadora /

  850. María Castro Calvo / Santiago de Compostela / Xubilada /

  851. Manuel Varela Bermúdez / Cabanas / Xubilado /

  852. Oscar González Montañés / Ferrol / Mestre /

  853. Xabier iglesias oviedo / Cambre / Electricista /

  854. Mario César vila / Santiago de Compostela / Arqueólogo /

  855. Moncho sanchez suarez / Boiro / Artesan /

  856. Marta Fialho Pérez / Nigrán / estudante /

  857. Jakson Renner Rodrigues Soares / Santiago de Compostela / Profesor /

  858. Trini Pérez-Labaca Diz / A Cañiza / /

  859. Paula Váquez Verao / Sober / Deputada de En Marea /

  860. Ángeles Roca / / /

  861. Paula Otero Pita / Ferrol / /

  862. Antonio Orozco González / Fene / Xubilado /

  863. Marta Domínguez Domínguez / Santiago de Compostela / Farmacéutica /

  864. Jose Manuel Souto Lamas / Valdoviño / Xubilado /

  865. Ánxela Loureiro Fernández / Ferrol / Ensino /

  866. Carmen Santos Vaamonde / Arzúa / Gandeira /

  867. Filomena martinez diaz / Ferrol / /

  868. Concha Martínez Mayo / Muros / Editora /

  869. Anton Rey Sueiras / Pontedeume / Xubilado /

  870. Ana Calvo Mosquera / Santiago de Compostela / /

  871. Rosa Quinteiro Rendo / Ames / Docente /

  872. María Martínez de la Colina / A Coruña / Enfermera /

  873. Adela Figueroa Panisse / Lugo / Professora reformada /

  874. Mercedes Leobalde / Sada / Tradutora e escritora /

  875. Teresa de Jesús Dopico Rivera / Ferrol / Mestra /

  876. Sandra Romaris Hortas / Compostela / Docente /

  877. Maria Sabela Alvarez Nuñez / Santiago de Compostela / Xubilada /

  878. Natalia López López / Lugo / Mestra xubilada /

  879. Xan louzao / Touro / /

  880. Carme Carral Corbacho / Pontevedra / ensino /

  881. José Luís Fernández Pérez / Lugo / Mestre xubilado /

  882. Daniel Melcón Martínez / Ferrol / /

  883. Fuco X. Pérez Roca / Cervantes / Artesán /

  884. María Jesús Piñeiro Lema / A Coruña / Xubilada do Ensino /

  885. María Cruz Villaverde Peón / Pontevedra / Administración /

  886. Elena Alvarez Iglesias / Vigo / /

  887. Miguel Pérez Caramés / Pontevedra / Pensionista /

  888. Ángeles Lesta Ramallo / Oleiros / Xubilada Ensino /

  889. Maria teresa meizoso alonso / Ferrol / Sanitaria /

  890. Jesús Durán Zorrilla / A Coruña / Abogado /

  891. José Manuel Valdivia Moreno / Vilagarcía de Arousa / Psicoloxía /

  892. Xosé L. Rivera Jácome / A Coruña / Mestre /

  893. Ana M. Abalo de Dios / Ferrol / Profesora /

  894. Cristina Soto Sánchez Guisande / Lujo / Docente /

  895. Manuel González Alvarellos / Santiago de Compostela / Profesor /

  896. Inma Rodríguez Villar / Compostela / Ensinante /

  897. Carlos Outeiro baamonde / Ferrol / Enxeñeiro /

  898. Sandra Vàzquez Dorado / / /

  899. Dolores Varela Salgueiro / Lugo / Profesora xubilada /

  900. Elisa Gomez Rodriguez / Vigo / /

  901. Socorro García Cuadrado / Ribadeo / Profesora /

  902. Beatriz Fernandez Blanco / Redondela / Profesora /

  903. Luz Marcos Buján / Oleiros / Xubilada /

  904. HECTOR SANCHEZ / Oleiros / Pensionista /

  905. Manuel Rodríguez Fernández / A Coruña / Celador no SERGAS /

  906. Marisol García Juárez / Oleiros / Mestra /

  907. Jessica Rodríguez Alvite / Mazaricos / Educadora /

  908. María Isabel Taboada Mougán / Santiago de Compostela / Educadora social /

  909. Dorinda Seijo Souto / Vigo / /

  910. Emilio Carlos Aguiar Vázquez / Narón / Tubeiro /

  911. Beatriz Sestayo Doce / Ferrol / Avogada /

  912. Maria Carmen Barro Sueiras / Ferrol / /

  913. Henrique Albor Rodríguez / Madrid / /

  914. Lucía Santos Rodríguez / Mazaricos / Estudante /

  915. Miriam Alonso Salgueiro / Gondomar / /

  916. Juan C. Vazquez Veras / Sada / Empregado /

  917. Asuncion de la Peña / A Coruña / Jubilada /

  918. Xosé Antón home Núñez Álvarez / Lugo / Xubilado /

  919. M.Carmen González Seijas / Amorebieta (Bizkaia) / Xubilada /

  920. Rita Martínez Gude / Ribeira / Xubilada /

  921. Celsa Varela / Monforte De Lemos / /

  922. Anton Ferreiro L. / Ferrol / Docencia /

  923. Patricia Arias Chachero / Vilagarcia de Arousa / profesora /

  924. Rrosa Penabad Acevedo / Ribadeo Lugo / Xubilada do ensino /

  925. Anxo Barreiro Garcia / Oleiros . A Coruña / Arquitectura /

  926. Chus Garcia Lopez / A Coruña / Arquiveira /

  927. Jesús Javier Chao Lolo / Ribadeo / Parado /

  928. Rosa María Núñez Gestal / A Coruña / Xubilada /

  929. Anxel Fernandez Rodriguez / Valdoviño / Reformado /

  930. Jesús Caamaño Carames / Ames / Enfermeiro /

  931. Isabel Piñeiro Cabalo / A Coruña / Mestra xubilada /

  932. Ramón Yáñez Brage / Pontedeume / Xubilado /

  933. Susana Fuentes Magán / Santiado de Compostela / informática /

  934. Sonia Prados Vázquez / Narón / Preparadora laboral /

  935. Xoán X. Galdo Regueiro / Ferrol / Técnico mantemento inst. deportivas /

  936. Xosé Manuel Abeledo Castro / Cabanas / Autónomo Electricista /

  937. Matilde Gonzalez Gomez / Ribadeo / Xubilada /

  938. Lidia Freire Cuiñas / Cabanas / Protésico e hixienista dental /

  939. Pepe Pernas Piñeiroa / Barreiros / Pensionista /

  940. Raquel López Doce / A Estrada / Traballadora social /

  941. Manuel Reyes Villar / A Estrada / Traballador da administración local /

  942. María Blanco Corral / A Estrada / Mestra /

  943. Juan Galdo Leonardo / Cedeira / Estudante /

  944. Enrique Campos Sáez / Santiago de Compostela / Profesor /

  945. María Josefa Lázaro Rodriguez / LUGO / Pensionista /

  946. Mariña Pena Blanco / A Estrada / Estudante /

  947. M. Dolores Camba Castro / A Estrada / Funcionaria docente /

  948. Juan Carlos Abad Abad / A Coruña / Mestre /

  949. Victoria Vazquez / Lugo / /

  950. María Esther Crespo Iglesias / Marín / /

  951. Armando Campos Diaz / Ribadeo / Xubilado /

  952. Teresa Barcia Villalva / Barreiros / Mestra /

  953. Eva Pinto Diaz / Madrid / /

  954. Cristina Garcia Ferreiro / Santiago de Compostela / Sanitaria /

  955. ruben duruelo / a coruña / instalacións deportivas /

  956. Rita Tojeiro Ces / Ferrol / Estudante de Grado /

  957. Isolina Rodríguez López / Lugo / Empregada pública /

  958. Gloria Fuentes Vaamonde / Santiago de Compostela / Ensinante /

  959. Maria Jose otero cobas / A coruña / Hosteleria /

  960. María Teresa Vázquez Vázquez / Santiago de Compostela / Veterinarios /

  961. Patricia Castroman Torres / Vigo / /

  962. Amador Porta / A Estrada / hostelero /

  963. Isabel Yañez Brage / Limodre-Fene / Xubilada /

  964. Sara Álvarez Alonso / Vigo / Xubilada /

  965. Miguel Anjo González García / Ferrol / Aux sanitario /

  966. Pilar H. Jeremías Cela / ARTEIXO - Pcia. de A Coruña / Mestra xubilada /

  967. Berta Castaño Torrado / / /

  968. Guadalupe Martínez-Romero Jeremías / ARTEIXO - Pcia. de A Coruña / /

  969. Daniel Alexandre Espada Prieto / Fene / Fotógrafo /

  970. Aurora Tasende Pombo / A Coruña / auxiliar de internado /

  971. José Manuel Alfonsín Vilariño / Outes / Mtto eólico /

  972. Ángel Enrique López Pérez / Vigo / /

  973. Norberto Pais / Corcubiom / Técnico Administración Local /

  974. Yuri Carrazoni Mier / Compostela / Estudante /

  975. Luz Darriba Magadán / Lugo / Artista /

  976. Mª Carmen Castro Pereira / Valdoviño / Pensionista /

  977. Neves Amado Señarís / A Coruña / Xubilada /

  978. Maricarmen / Valdoviño / Pensionista /

  979. Carolina Garcia Lopez / Vigo / Xunta de Galicia /

  980. María del carmen Boquete Castro / Naron / Jubilada /

  981. Patricia / Ames / /

  982. María do Carmo Fernández Pazos / A Coruña / Profesora /

  983. Aida Saco Beiroa / Rianxo / pianista /

  984. Fina Roca / A Coruña / Xubilada /

  985. Carmen Corte Romero / Pontedeume (A Coruña) / Xubilada /

  986. Ledicia López Rodríguez / Lugo / /

  987. Xabier Losada Pérez / A Coruña / /

  988. Anton Tenreiro Ferreiro / Betanzos / Presidente da Asociació Socio-Cultural Lareira de soños /

  989. Mercedes Rosón Ferreiro / Santiago de Compostela / Xestora cultural /

  990. Branca Villar / Guitiriz / Masaxista /Poeta /

  991. XELO TEIJIDO TEIJIDO / Pontevedra / /

  992. Mario Outeiro Iglesias / O Corgo / Profesor /

  993. Manuel Forcadela / Vigo / Profesor /

  994. Jose Inazio Oiarbide Alustiza / Orio / Irakaslea /

  995. Narda Ferreirós Calo / Santiago de Compostela / Administrativa /

  996. Anahi Almasia / Buenos Aires / Licenciada en psicología y escritora /

  997. Christian Caamaño Abelenda / Pino de Val, Mazaricos / /

  998. Alba Pedreira Sánchez / A Coruña / Hostelería /

  999. Manuel Domingo Fresco Rega / As Pontes / Deliniante /

  1000. Victoria Esteban Riesco / Lugo / Mestra /

Nais e Pais polo Ensino en Galego

Colectivo constituído por un grupo de persoas preocupadas pola inexistencia de oferta educativa en galego e polo escaso valor social que segue a ter a nosa lingua. Saber máis

Ler máis
Observatorio de Dereitos Lingüísticos

Membros da xudicatura, da avogacía, sociolingüístas, docentes universitarios e profesionais do Dereito, sensibilizados co a lingua galega. Saber máis

Ler máis
Fundación Vía Galego

Fomentar o intercambio cultural cos outros territorios pertencentes ao sistema linguístico galego-portugués. Saber máis

Ler máis